Sunday, September 6, 2020

Tort z warstwą bezową

Tort z warstwą bezową to połączenie puszystego biszkoptu i chrupiącej bezy. Dzięki frużelinie z owoców leśnych jest on wyważony w smaku. Beza nie rozmokła w środku dzięki temu, że jest posmarowana białą czekoladą. Składniki o śr 20 cm: Biszkopt:

5 jajek

175 g cukru drobnego

150 g mąki pszennej

50 g mąki ziemniaczanej

Beza:

2 jajka

100 g drobnego cukru

1 niepełna łyżeczka octu

100 g białej czekolady

Nasączenie (używamy tyle ile potrzeba):

200 ml wody mineralnej niegazowanej

6 łyżek soku z cytryny

3 łyżki cukru (wg uznania)

Krem śmietankowy:

500 ml śmietany kremówki 36%

250 g mascarpone

3 łyżki cukru pudru

Frużelina z owoców leśnych:

250 g owoców leśnych mrożonych (tj. borówki, jagody, maliny, truskawki itp.)

2 łyżki cukru

2 łyżki soku z cytryny

1 łyżeczka żelatyny+ 2 łyżki zimnej wody

1 łyżeczka mąki ziemniaczanej + 2 łyżki zimnej wody

Krem do tynkowania Milky Way:

50 ml mleka

50 g cukru

200 g miękkiego masła 82%

90 g mleka w proszku

Dodatkowo:

Dekoracja z izomaltu

świeże owoce (jeżyny, maliny, porzeczki, borówki)

złoty barwnik w proszku

Przygotowanie:

Biszkopt: Najlepiej upiec go 1 dzień przed składaniem tortu. Biszkopt wtedy lepiej się kroi i nie kruszy się. Białka oddzielić od żółtek i ubić na sztywno, dodawać cukier łyżka po łyżce aż całkowicie się rozpuści. Dalej miksując dodawać żółtka jedno po drugim. Mąkę z mąką ziemniaczaną przesiać przez sito i w dwóch partiach dodać do ubitych jajek, wymieszać już delikatnie szpatułkąPrzełożyć do formy, najlepiej rantu cukierniczego o śr. 18 cm. Piec do suchego patyczka ok 40-45 min w 165-170 stopniach. Biszkopt wyjąć i upuścić równo na podłogę z wysokości 20 cm lub uderzyć lekko o blat.Biszkopt pozostawić w formie do całkowitego wystygnięcia.Najlepiej na noc. Nożem oddzielić biszkopt od rantu tortownicy, wyjąć i odwrócić na papier do pieczenia do góry dnem, wtedy biszkopt będzie równy. Biszkopt przekroić na 3 równe blaty.

Beza: Białka wyjąć z lodówki na 3 godz przed pieczeniem aby uzyskały temperaturę pokojową.

Piekarnik nagrzać do 90 stopni z termoobiegiem góra- dół.

Blachę do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia i odrysować okrąg o śr 16 cm. Białka umieścić w misie miksera i ubijać na sztywno (uważać żeby nie przebić białek- wtedy białką zbijają się w grudki). Pod koniec dodawać stopniowo cukier i ubijać aż się całkowicie rozpuści. Dodać ocet i wymieszać do połączenia się składników. Bezę wyłożyć na blachę i rozsmarować tak aby nie wyjść poza wyznaczony okrąg. Piec 1,5 godz. Po czym bezę wyjąć, odwrócić na drugą stronę. Piec jeszcze 1 godz. Pozostawić w piekarniku do całkowitego wystudzenia.

Białą czekoladę połamać i rozpuścić w kąpieli wodnej lub mikrofalówce. Bezę położyć na papierze do pieczenia lub folii aluminiowej, za pomocą pędzelka posmarować pierwszą stronę płynną czekoladą. Schłodzić w lodówce przez 10 min a następnie ponownie posmarować drugą stronę bezy oraz boki. Ponownie schłodzić.

Nasączenie: Gorącą wodę wymieszać z sokiem z cytryny i cukrem a następnie schłodzić.

Frużelina: Mieszane owoce włożyć do garnka z cukrem i sokiem z cytryny, podgrzewać aż puszczą sok. Żelatynę zalać 1 łyżką wody i odstawić. Do gotujących się owoców wlać mąkę ziemniaczaną wymieszaną wodą i energicznie mieszać. Gotować około 1 minutę. Zdjąć z palnika i dodać napęczniałą żelatynę. Wymieszać frużelinę i odstawić do wystudzenia i stężenia.

Krem śmietankowy: Schłodzoną śmietanę razem z mascarpone i cukrem pudrem ubić na gęsty krem.

Krem do tynkowania Milky Way: Masło wyjąć z lodówki aby osiągnęło temperaturę pokojową. Mleko i cukier podgrzać do momentu aż cukier się rozpuści, wystudzić. Masło ucierać mikserem na jasną i puszystą masę. Może trwać to nawet 10 min. Mleko z cukrem wymieszać z mlekiem w proszku aż powstanie gęsta pasta. Do zmiksowanego masła dodawać mleczną pastę, łyżka po łyżce cały czas miksując. Na tym etapie można dodać barwnik aby krem był biały. Miksować tak długo aż krem będzie gładki i aksamitny. Jeśli krem będzie zbyt rzadki można go na chwilę włożyć do lodówki. Do osobnej miseczki odłożyć 1 łyżkę kremu i dodać czerwony barwnik w żelu. Wymieszać i odstawić.

Składanie tortu: Tort (będzie miał ok 14 cm wysokości) najlepiej składać w rancie cukierniczym lub w obręczy od tortownicy. Na sztywnym podkładzie (22 cm) ułożyć pierwszy blat biszkoptu, lekko nasączyć wystudzonym płynem. Biszkopt posmarować cienką warstwą kremu, zrobić rant zabezpieczający z kremu, wyłożyć połowę frużeliny. Ułożyć kolejny blat biszkoptu, cienką warstwę kremu, rant z kremu, drugą część frużelina, włożyć warstwę bezową i ponownie zrobić wokół niej rant z kremu, na wierzch bezy posmarować cienką warstwę kremu. Następnie włożyć ostatni blat biszkoptu, nasączyć i włożyć tort do lodówki na ok 4 godziny aby naturalnie osiadł, wtedy tynk na torcie nie popęka.

Wyjąć tort z rantu na 15 min przed tynkowaniem. Tort tynkować kremem z góry i po boku. Najpierw tynkować bardzo cienką pierwszą warstwą kremu. Wstawić na 15 min do lodówki i nałożyć drugą warstwę tynku. Przy podstawie na 1 cm zrobić czerwone cętki z zabarwionego tynku po czym jeszcze raz obrócić packą żeby się rozmazały.

Ułożyć dekorację z izomaltu i owoców.

Tort z warstwą bezową najlepiej kroi się na następny dzień gorącym nożem z piłką.

 Zapraszam na mojego INSTAGRAMA tam video jak złożyć tort.

Udostępnij na FB - Obserwuj na IG- Wydrukuj!

No comments:

Post a Comment